10 грешки, които трябва да избягвате, при полирането на мрамор
Мраморът е много здрав и деликатен в същото време, към него трябва да се подхожда внимателно, тъй като лошото боравене с камъка може да го направи по-податлив на счупване. Задължително е собствениците на жилища, които решат да обзаведат къщата си с мраморен камък, да познават подходящите техники за почистване преди полиране, за да запазят плочките си да изглеждат естествени и привлекателни.
По-долу са десетте най-големи грешки, които са направени по време на почистването на мрамора преди процедурата им на полиране и начините да ги избегнете:
Общо почистване на мрамор:
Грешно: Не използвайте напълно изсушен моп, за да избършете разлети течности или петна от мраморните плочки, тъй като това може да позволи на водата да проникне между гъбестите повърхности на мрамора.
Правилно: Опитайте да използвате влажен моп за избърсване на мраморната настилка, вместо напълно напоен. Освен това, не забравяйте да използвате дейонизирана вода, тъй като тя е по-малко вредна за повърхността на мраморните камъни. Пропускливостта на мрамора го прави предразположен към повреди от течности като вино, кафе или сок, така че е важно да се изчисти мястото на разлива веднага преди да се направи постоянно обезцветяване.
Химическо чистене на мрамор:
Грешно: Мраморът е порест камък и поради гъбавата си структура е склонен към абсорбция на течности и разтворители. Най-добре е да избягвате използването на кърпи, мопове или гъби, потопени във восъчни, мазни или влажни вещества, тъй като има много голяма вероятност остатъците от разтворителите да могат да се абсорбират в пропускливата структура на камъка и да доведат до трайно оцветяване или промяна в цвета ,
Правилно: Най-добре е да почиствате мраморната си настилка със сух моп, кърпа или гъба, веднага щом нещо се разлее по него. Използването на суха кърпа не само ще помогне за по-доброто накисване на разлятата течност, като по този начин ще предотврати всяко дълготрайно увреждане, но и ще остави след себе си всеки влажен остатък, който потенциално би могъл да попие в порите на камъка.
Разтворители и мрамор:
Грешно: Никога не почиствайте мраморната настилка с почистващи препарати за мазни петна или обезмаслители, тъй като те съдържа киселини, основи и химикали, които могат да бъдат вредни за пропускливата структура на естествените камъни. Обикновено почистващите препарати в магазина са с много висока киселиност и липсата на алкалност може да направи мрамора по-податлив на промяна в цвета и може значително да намали издръжливостта на мраморните каменни плочки.
Правилно: Използвайте дестилирана или дейонизирана вода, неутрален каменен сапун или почистващи препарати с рН 7,00, бял спирт и 2% нейонен почистващ препарат за почистване на мрамора, тъй като те не само ще предотвратят абразията и оцветяването, но и ще запазят мраморната ви подова настилка и също така удължават живота на вашия мрамор.
Домашни препоръки за мрамора:
Грешно: Не е силно препоръчително използването на хранителни продукти като оцет, мляко, лимон или амоняк за почистване на мраморни повърхности, тъй като те са силно киселини или силно алкални и могат напълно да унищожат повърхността на мраморната плоча.
Правилно: Използвайте подходящи почистващи препарати, специално проектирани за почистване на мраморни настилки, вместо да чистите с каквото ви попадне. Експериментите не дават никакви гаранции, така че рисковете от повреда се повишават и е много трудно или невъзможно да се възстанови трайно повредена настилка от мраморен камък в сравнение само с почистването му.
Употреба на вода:
Грешно: Не използвайте водата като единствен агент за почистване на мраморния камък, тъй като непрекъснатата му употреба може да направи мрамора да изглежда непривлекателен и захабен, а също и да повлияе на неговата трайност.
Правилно: Използвайте некиселинни, алкални или за предпочитане неутрални разтворители за почистване на вашите мраморни настилки и не забравяйте да сменяте предпочитаните от вас разтворители от време на време, за да поддържате мраморни подове да изглеждат максимално сияещи.
Запечатване на мрамора:
Грешно: Не оставяйте мраморната си настилка необработена (запечатана или импрегнирана) след монтажа й, тъй като така мрамора е много по-податлив на разрушения и дефекти в сравнение с запечатания мрамор.
Правилно: Импрегнирането на вашите мраморни настилки е силно препоръчително, тъй като не само допринасят към здравината на мраморния камък, но и ограничава причиняването на щети или оцветяване.
Защита и предпазни мерки:
Грешно: Никога не оставяйте тежки мебели, маси, столове и дивани, директно върху повърхността на мраморните подове, тъй като те могат да повредят повърхността. Също така, никога не влачете тежки мебели или остри предмети върху мраморни подове, тъй като това може да причини трайни ожулвания и драскотини.
Правилно: За да избегнете увреждане от теглото на тежките мебели, опитайте да поставите меки подложки под краката на мебелите, тъй като това може да намали количеството на контакт между мрамора и мебела.
Абразивни материали:
Грешно: Не използвайте абразивни материали или домашни почистващи препарати за почистване на вашите мраморни настилки, тъй като те не са проектирани по предназначение и няма да помогнат за правилното отстраняване на петната. Такива материали най-много да причинят очевидни щети на камъка, които ще бъдат видими в дългосрочен план. Почистващите препарати и спрейовете за баня са примери за домашни консумативи, които трябва да се избягват при почистване на мрамор.
Правилно: Използвайте маркови почистващи препарати, създадени специално за почистване на мрамори, вместо да избирате по-твърди заместители, които биха могли да обезцветят трайно вашите мраморни плочки.
Полиране на мрамор
Грешно: Не избягвайте полирането на вашите мраморни настилки. Някои собственици на жилища не смятат за необходимо да лъскат мраморната си настилка, но силно се препоръчва поради множество причини. Трябва също да се има предвид, че прекаленото полиране на мрамора може да бъде почти толкова лошо, колкото изобщо да не го полирате.
Правилно: Полирането може да намали степента, в която мраморът абсорбира петна и разливи, а също така може да подобри външния вид на камъка и да го остави да изглежда зашеметяващ. Така че, ако искате да поддържате изискания вид и блясък на вашите мраморни каменни подове, полирането им от време на време е задължително. Можете полирането сами, или да го направите професионално като се доверите на нашите услуги.
Бъдете вежливи при поддръжката на мрамора
Грешно: Не пренебрегвайте разливане на течности или драскотини по вашата мраморна настилка. Най-добрият начин да избегнете трайното увреждане на естествения камък е като незабавно предприемете действия веднага щом забележите някаква промяна в цвета или повърхността, тъй като времето е от съществено значение.
Правилно: Мраморът се оцветява много бързо, така че най-добрият начин да го поддържате перфектно е като бъдете изключително бдителни при поддръжката му и незабавно почиствате всяка течност попаднала на него, било то вода, вино, сок или кафе. Използвайте чист и сух моп, памучен плат, метла или гъба, за да абсорбирате или избършете мраморните подове.
Мраморът е здрав камък, който може да издържи дълго време, ако редовно се почиства и поддържа правилно. Издръжливостта на мраморни камъни обаче зависи и от неговото качество. Фактори като климата, химическите агенти, топлината и влагата играят важна роля за издръжливостта на камъка. Въпреки мрамора, който изглежда твърда повърхност, това всъщност е много пропусклива скала, която може да абсорбира течности и да натрупа мръсотия в порите си, ако не бъде почистена правилно. Киселинните течности, масла и дори вода могат да оцветят мраморния камък, тъй като неговата пореста структура изсмуква разтворителите вътре в него. След като мраморът е оцветен, може да е доста трудно да го възстановите, без да повредите цялата настилка.