1.Какви бетонови повърхности трябва да се запечатат?
Външният бетон подложен на цикли на замръзване-размразяване и той трябва да бъде запечатан. В други случаи бетонът трябва да бъде запечатан за специфични цели като отблъскване на петна, намаляване на прах, устойчивост на абразия, химическа устойчивост или за поддържане на привлекателен външен вид.
2.Какво се случва, ако не запечатам бетона си?
Бетонът е порест материал, който лесно абсорбира течностите. В климата със замръзване и размразяване разширяването на замръзнали течности може да унищожи повърхността на незапечатания бетон. Масло, сол, тор и други домакински химикали могат да обезцветят и повредят незапечатания бетон.
3.Колко струва уплътнителят за бетон?
Уплътнителите от акрилни смоли и химически реактивни проникващи уплътнители (силани, силикати, силоксани и силиконати) обикновено са най-евтини. Високопроизводителните локални покрития, като епоксиди и уретани, струват повече. В повечето случаи инвестицията в уплътнител си заслужава разходите, когато вземете предвид, че разходите за подмяна на бетон обикновено са много по-големи.
4.Как изглежда запечатаният бетон?
Всичко зависи от вида на уплътнителя, който прилагате. Повечето химически реактивни уплътнители са почти невидими, защото проникват в бетона. Уплътнители и епоксиди на основата на разтворители осигуряват значително подобряване на цвета и придават на бетона мокър вид с висок блясък. Уплътнителите на акрилна смола на водна основа осигуряват умерено подобряване на цвета и сатенен вид. Уретаните (обикновено се прилагат като лак върху епоксидна смола) се предлагат в широка гама от покрития, от матови до гланцови. Много уплътнители също могат да бъдат оцветени с полупрозрачни или непрозрачни нюанси.
5.Как се прилага уплътнителя за бетон ?
Много уплътнители могат да бъдат нанесени с помощта на инструменти, като валяк за боядисване на помпена пръскачка. Те включват акрилово-смолни уплътнители, реактивни проникващи уплътнители, 50% -високи епоксиди и 50% -уретани. Ние препоръчваме да се доверите на професионалисти в запечатването на бетон, за по-голямо качество. Високопроизводителните уплътнители като 100% твърди епоксиди, полиастратни уретани и полиуреи изискват професионална инсталация с помощта на специални инструменти и техники за приложение.
6.Кога се прилага уплътнителя за бетон?
Повечето уплътнители от акрилна смола и някои реактивни проникващи уплътнители (силиконати и силикати) трябва да се прилагат веднага щом новият бетон може да издържи теглото на инсталатора. Други реактивни проникващи уплътнители (силани и силоксани) и повечето високоефективни покрития, като епоксиди и уретани, трябва да се прилагат едва след пълното втвърдяване на бетона (обикновено 28 дни). Почти всички уплътнители могат да се нанасят след като бетонът навърши 28 дни.
7.Какво ще отблъсне уплътнителя за бетон?
Отново, това зависи от продукта, който използвате. За отблъскване на вода и соли за подхранване използвайте уплътнител с акрилна смола или реактивни проникващи уплътнители. Ако искате също да отблъснете петна от масло, използвайте силиконат (вид реактивно проникващ химически уплътнител). Имайте предвид, че уплътнителите на акрилни смоли могат да бъдат отслабени от петролни дестилати, а реактивните проникващи уплътнители обикновено са отслабени от киселинни химикали, които химически разграждат бетона. За устойчивост на тези вещества използвайте високоефективна епоксидна или уретанова система.
8.Дали уплътнителят ще направи моя бетон хлъзгав?
Реактивните проникващи уплътнители обикновено имат малък ефект върху профила или сцеплението на бетонната повърхност. Повечето локални покрития могат да повлияят на профила на бетонната повърхност и може да наложат използването на противоплъзгащи добавки в места, изложени на движение на крака или превозни средства.
9.Колко дълго ще издържи уплътнителя за бетон?
Тъй като проникват в бетона, реактивните химически уплътнители ще издържат най-дълго и като цяло се износват само ако самата повърхност на основата се износва, което може да бъде 10 или повече години. Можете да получите подобна ефективност, като използвате епоксидна или уретанова система, която обикновено трае от 5 до 10 години в зависимост от експозицията на трафика. Уплътнителите с акрилна смола предлагат най-краткия експлоатационен живот – обикновено от 1 до 3 години.
10.Екологично ли е уплътнителят за бетон?
Бетонът се произвежда на местно ниво и може да издържи много десетилетия при правилна грижа. Тъй като уплътнителите удължават експлоатационния живот на бетона, те са важен компонент на „зелената“ сграда. Що се отнася до самия уплътнител, продуктите на водна основа обикновено се считат за най-екологичните. Някои уплътнители на основата на разтворители, вече са екологично чисти.